Szkolimy-leczenie cukrzycy i monitorowanie glikemii

22 czerwca 2023 r. specjalistki z naszego Ośrodka, lek. med. Marta Dziermańska-Krysztopowicz oraz mgr Aneta Waszkiewicz- edukator w cukrzycy, miały przyjemność prowadzić wykłady na temat leczenia cukrzycy i monitorowania glikemii. Jedna z prelekcji dotyczyła systemu do monitorowania glikemii flash (FGM).

System typu flash umożliwia monitorowanie stężenia glukozy bez nakłuwania palców, a przy użyciu sensora do którego należy zbliżyć czytnik lub telefon. Co można powiedzieć o sensorze? Jest mały, dyskretny, wielkości 5-złotowej monety. Zakładamy go na przedramię i nosimy przez 14 dni. Ważne, aby w tym czasie, telefon lub czytnik znajdował się w odległości nie większej niż 6 m od sensora. Dzięki temu powiadomienia o niskim lub wysokim stężeniu glukozy będą dostępne. Sensor jest wodoodporny do głębokości 1m przy zanurzeniu nie dłuższym niż 30 min. Można go nosić podczas kąpieli, pływania i ćwiczeń fizycznych. Należy także pamiętać o zeskanowaniu sensora przynajmniej raz na 8 godz., aby otrzymać dobowy profil glikemii. Czynność można wykonać przez ubranie.

System posiada dedykowaną aplikację. Poprzez dostępne w aplikacji wzorce zmian glikemii można poznać jak posiłki, aktywność fizyczna i insulina wpływa na poziom glukozy. Dzięki widocznym strzałkom trendu dotyczącym glikemii łatwiej podjąć decyzję co do dalszego postępowania.

System jest refundowany i przysługuje:

  1. Dzieciom od 4 do 18 r. ż. z cukrzycą typu 1 lub 3
  2. Osobom powyżej 18 r. ż. z cukrzycą typu 1 lub 3 niezależnie od modelu leczenia oraz dorosłym z cukrzycą typu 2 wymagającym min. 3 wstrzyknięć insuliny w ciągu doby (intensywna insulinoterapia)
  3. Osobom chorującym na cukrzycę z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku, leczonym insuliną
  4. Kobietom w okresie ciąży i połogu z cukrzycą wymagającym insulinoterapii

O innych poruszanych na szkoleniu zagadnieniach, napiszemy wkrótce na naszym blogu.

 

Powiązane wpisy