Psychodietetyka- holistyczne wsparcie w procesie zmiany nawyków żywieniowych

Dziedziną, która łączy w sobie wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii jest psychodietetyka. Jej celem jest wprowadzenie trwałych zmian w codziennej diecie i jakości życia. Osoby, które zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, czy też próbują eliminować szkodliwe nawyki żywieniowe mogą skorzystać ze wsparcia specjalisty-psychodietetyka.

Psychodietetyk w sposób całościowy ocenia, co jest źródłem zaburzeń odżywiania.

Podczas spotkania skupia się na różnych sferach życia pacjenta. Praca nad sferą emocjonalną ma tutaj kluczowe znaczenie. Specjalista identyfikuje przyczyny zaburzeń i stopniowo zmienia nastawienie pacjenta, a następnie zajmuje się odpowiednim sposobem odżywiania.  Pomaga ustalić cel, wytyczyć drogę i jednocześnie motywuje do działania. W efekcie nowy sposób odżywiania staje się trwałym nawykiem, a nie tylko krótkotrwałą dietą.

W trakcie konsultacji psychodietetycznych, nie tylko doradzamy, jakich zmian dokonać, ale również odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób to zrobić.

W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk jest osobą posiadającą wiedzę z zakresu psychopatologii. Potrafi zdiagnozować i pracować z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (np.anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się) czy z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju (np.depresja, mania). Część z nich może być zarówno czynnikiem utrudniającym zmianę stylu odżywiania, jak i przyczyną tych trudności.

Decyzja o skorzystaniu ze wsparcia specjalisty, to bardzo ważny krok w kierunku trwałej zmiany.